Praktični pristopi k podpori zdravega prilagajanja in vključevanja delovne sile 55+ na trg dela
OZADJE
Skupne teritorialne potrebe in izzivi, ki jih bo projekt obravnaval, so (delovne) migracije in staranje. Podonavje, kot so izpostavili v Danube Region Monitor 2019, obsega raznoliko paleto držav, od starejših članic EU (Avstrija, Nemčija) do novejših (Češka, Slovaška, Slovenija, Madžarska, Romunija, Bolgarija, Hrvaška) in držav, ki se želijo pridružiti (Ukrajina, Moldavija, Bosna in Hercegovina, Srbija, Črna gora). Migracije imajo globoke zgodovinske korenine v regiji, s pomembnimi premiki od 60-ih let prejšnjega stoletja. Od leta 2007 do 2012 sta se v Avstriji in Nemčiji povečalo priseljevanje, v Romuniji in Srbiji pa visoko izseljevanje. Ta migracija iz manj razvitih v bolj razvite države vodi v vse večje pomanjkanje kvalificirane delovne sile in prispeva k neenakomernemu gospodarskemu razvoju v regiji.
CILJI
Do svojega zaključka naj bi projekt dosegel zdravo integracijo starejših delovno aktivnih generacij (55+) na trg dela, kapitalizacijo njihovega znanja ter prilagoditev na nove izzive dela. Cilj je povečati njihovo udeležbo, preprečiti zgodnjo upokojitev in podaljšati njihovo produktivno dobo. IntegrAGE želi ohraniti znanje starejših z zagotavljanjem mentorstva, hkrati pa reševati pomanjkanje kvalificirane delovne sile v regijah z neuravnoteženo mobilnostjo. Projekt poudarja prilagojeno ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, s poudarkom na prožnih delovnih pogojih, dobrem fizičnem in duševnem zdravju ter vključujoči delovni kulturi.
KAKO BOMO DOSEGLI CILJE?
IntegrAGE bo zbral in prilagodil dobre prakse iz drugih regij (npr. Zahodna Evropa, Skandinavija), da bodo ustrezale Podonavju in jih uskladil z analizo potreb ciljne skupine. Projektno partnerstvo bo razvilo transnacionalno strategijo in akcijski načrt za vključevanje starejših delavcev na trg dela, ki bo vključeval različne poglede in skupne izkušnje. Osredotočeno bo tudi na usposabljanje delodajalcev prek reprezentativnih organizacij, s posebnim poudarkom na podeželju in pol podeželju. Spletno učenje, ki bo vključevalo elemente igre, bo uporabljeno za zagotavljanje dostopnega in privlačnega usposabljanja na delovnih mestih prijaznih do starejših zaposlenih. Posebna pozornost bo namenjena malim in srednjim podjetjem, ki so ključnega pomena za regionalna gospodarstva, vendar pogosto nimajo človeških virov. Na voljo bo dostopna informacijska platforma s projektnimi gradivi v vseh jezikih partnerstva.
Osebna izkaznica projekta
Naslov: Praktični pristopi k podpori zdravega prilagajanja in vključevanja delovne sile 55+ na trg dela
Akronim: IntegrAGE
Trajanje: 1. 1. 2024-30. 6. 2026
Skupna vrednost: 2.319.547,18 EUR
Projekt je v okviru Interreg programa Danube Region sofinanciran s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Več o projektu: https://interreg-danube.eu/projects/integrage
Socialna omrežja: Facebook & Linkedin
Kontaktkna oseba: nives.justin@bsc-kranj.si
Projektno partnerstvo
Vodilni partner: BSC, d.o.o., Kranj (SI)
Projektni partner 2: ipcenter.at GmbH (AT)
PP 3: KASPEV – Klaster socijalnog preduzetništva Vojvodine (RS)
PP 4: Udruga za kreativni razvoj Slap (HR)
PP 5: Schirrmacher GmbH (D)
PP 6: Humán Innovációs Csoport – The Human Innovation Group (HU)
PP 7: Bulgarian Chamber of commerce and industry (BG)
PP 8: Poduzetnički inkubator BIOS Osijek (HR)
PP 9: Privredna komora Srbije – Chamber of Commerce and Industry of Serbia (RS)
PP 10: Pannon Novum Nyugat-dunántúli Regionális Innovációs (HU)
PP 11: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (CZ)
PP 12: TREXIMA Bratislava (SK)
PP 13: JU ‘’Razvojna agencija Unsko-sanskog kantona’’ Bihać (BiH)
PP 14: Društvo Jasa (SI)
PP 15: Inovační centrum Ústeckého kraje – Innovation centre of the Usti region (CZ)
PP 16: Edukativni centar za obuke u profesionalnim i radnim veštinama